Terapia elektromiograficzna (EMG)

Elektromiografia jest jednym z podstawowych terapii w chorobach mięśni i nerwów obwodowych. Pozwala ona ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego. Potencjał polaryzacji, wynoszący w spoczynku około 80 mV, ulega zmianom w zależności od stanu czynnościowego mięśnia. Przy pomocy elektromiografów z użyciem elektrod rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku.

Terapia z wykorzystaniem SPRZĘŻENIA ZWROTNEGO EMG, polega na zastosowaniu aparatu do elektromiografii, który pozwala ocenić stopień napięcia mięśni na ekranie monitora. Dodatkowo, w trakcie uzyskania skurczu, aktywizuje się impuls elektrostymulacji. Jest to nowoczesna terapia, która ma szerokie zastosowanie w uszkodzeniach nerwów obwodowych, porażeniach, w reedukacji funkcjonalnej po udarach i urazach czaszkowych, w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Jakie są wskazania do terapii?

Różnicowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego, wykrywanie i różnicowanie niedowładów wywołanych uszkodzeniem nerwu obwodowego, ocena funkcji mięśni po urazach, zanik mięśni o nieznanej etiologii (przyczynie), nietrzymanie moczu.

Jak przebiega terapia?

Ćwiczący wykorzystuje sygnały wzrokowo-dźwiękowe z elektromiografu w celu wzmocnienia lub zastąpienia nieobecnych lub zbyt słabych doznań kinestetycznych (czuciowo-ruchowych) z mięśni spastycznych lub pozbawionych czucia głębokiego.

Czy badanie boli?

Pacjent nie odczuwa bólu podczas terapii. Po terapii może byc odczuwalna tkliwość leczonego mięśnia, ale powinna ustąpić w niedługim czasie po zabiegu.  Badanie EMG nie jest akupunkturą lub metodą leczenia skóry. W jego trakcie nie są wstrzykiwane żadne substancje domięśniowo lub podskórnie.


Brak możliwości komentowania.